Cestovanie do a z dovolenkovej destinácie Supervulkánu Štiavnica

Banská Štiavnica je obklopená kopcami, prístup do mesta preto nie je jednoduchý. Do mesta sa dá prísť zo šiestich smerov. Od diaľnice R 1 v smere od Bratislavy sú postupne odbočky v Žarnovici na Hodrušu-Hámre, v Bzenici na Vyhne, v Hliníku nad Hronom na Sklené Teplice a v Hronskej Breznici na Banskú Belú. Prvá z nich je pomerne strmá a kľukatá, navyše cesta nebýva v dobrom stave. Každá ďalšia odbočka je o niečo menej náročná. Posledne menovanú cestu (odbočka pri Hronskej Breznici) odporúčame v zime a v hmle – nie sú na nej veľké stúpania a býva najlepšie udržiavaná. Nadídete si asi 30 km, ale stojí to za to. Diaľnica R1 a hlavná železničná trasa sú vzdialené len 20 km od mesta. Z Bratislavy trvá cesta menej ako dve hodiny.

Od juhu sa dostanete cestou cez Pukanec, ktorá je v poslednej časti tiež strmšia a kľukatá, alebo pohodlnejšou ale dlhšou cestou cez Hontianske Nemce a Prenčov.

Motorový vláčik vás krásnou rázovitou cestou privezie do Štiavnice z Hronskej Dúbravy. Koľajnice sa vinú údolím, kopcami, mostami, tunelom a poskytuje krásne výhľady na kopcovitú krajinu. Aktuálne možnosti vlakového spojenia do a zo Štiavnice nájdete tu. Železničná stanica sa nachádza na ulici Trate mládeže a je od historického centra vzdialená necelé 3 km. Pešo vám cesta potrvá približne 35 minút, ale taxi do centre stojí okol 2 Eur.

Autobusová doprava spája Štiavnicu hlavne s okolitými mestami: Žiar nad Hronom, Zvolen, Banská Bystrica, Žarnovica atď. Priama autobusová linka spája Banskú Štiavnicu aj s Bratislavou. Autobusové spojenie Banskej Štiavnice so zvyškom Slovenska je častejšie ako vlakové, ale svojou atraktivitou sa mu nevyrovná. Aktuálne možnosti autobusového spojenia do a zo Štiavnice nájdete tu. 

Letné posilnenie víkendovej autobusovej dopravy v okolí Banskej Štiavnice:

Parkovanie

Odporúčame vám parkovať na zberných parkoviskách. Cena za jednorázové parkovanie je 1,00 € za hodinu, pričom na parkoviskách na ulici Dolná a Mládežnícka je prvá hodina parkovania zdarma. Do centra je to z každého z nich iba pár minút chôdze:

  • Novozámocká ulica
  • Dolná ulica
  • Mládežnícka ulica
  • Akademická ulica

Vzhľadom k topografii mesta má parkovanie v uliciach centra obmedzenú kapacitu a je povolené iba na vyhradených parkoviskách. Mnohé miesta sú vyhradené pre obyvateľov s rezidenčnou kartou. Parkovanie je spoplatnené denne od 7.00 do 18.00 hod., parkovací lístok stojí 1,00  € za hodinu, celodenný lístok stojí 8,00 €.

Zaplatiť môžete tiež prostredníctvom SMS systému. Parkovné na jednu hodinu uhradíte, ak na číslo 2200 pošlete SMS v tvare BS A1 EČV 1-8 (EČV – evidenčné číslo vozidla), (1-8 počet hodín). Do 30 sekúnd vám bude doručená potvrdzujúca SMS. Bez potvrdzujúcej SMS parkovné nebolo uhradené. Desať minút pred vypršaním platnosti parkovného vám systém doručí upozorňovaciu SMS. Predĺženie parkovacieho času o ďalšiu hodinu je možné opätovným odoslaním SMS. Služba je prístupná všetkým užívateľom služieb mobilných operátorov na území SR.

Aplikácia ParkDots , pomocou ktorej je možné zaplatiť parkovné a skontrolovať obsadenosť krátkodobých parkovacích miest.

JEDNORAZOVÉ PARKOVANIE:

Parkovanie je možné na uliciach: Andreja Sládkoviča, Jozefa Karola Hella, Akademická, Mierová, Dolná, Remeselnícka, Mládežnícka  – parkovisko Ul. Mládežnícka, Dolná – parkovisko Ul. Dolná, Novozámocká – Parkovisko pod Novým zámkom. Čas spoplatnenia: Pon – Ned, 7:00 – 18:00. Cenník: Osobné motorové vozidlo, motocykel:  1,00 € / 1 hod;  8,00 € / 1 deň; Autobus: 2,50 € / 1 hod;   15,00 € / 1 deň.

Aktuálny parkovací systém Mesta Banská Štiavnica tu.

TAXI služby

Cena za trasu Železničná stanica – centrum sa pohybuje od 2 – 4 EUR za taxík.

ARVAY ANDREJ914122246
BERI TAXI800500009
CORTO TAXI910714660
FERO TAXI905949671
F-TAXI915525999
JOMA TAXI910180380
MAXI-TAXI904825864
TAXI BS919345765
TOP TAXI950303630