Cestovanie do a z dovolenkovej destinácie Supervulkánu Štiavnica

Banská Štiavnica je obklopená kopcami, prístup do mesta preto nie je jednoduchý. Do mesta sa dá prísť zo šiestich smerov. Od diaľnice R 1 v smere od Bratislavy sú postupne odbočky v Žarnovici na Hodrušu-Hámre, v Bzenici na Vyhne, v Hliníku nad Hronom na Sklené Teplice a v Hronskej Breznici na Banskú Belú. Prvá z nich je pomerne strmá a kľukatá, navyše cesta nebýva v dobrom stave. Každá ďalšia odbočka je o niečo menej náročná. Posledne menovanú cestu (odbočka pri Hronskej Breznici) odporúčame v zime a v hmle – nie sú na nej veľké stúpania a býva najlepšie udržiavaná. Nadídete si asi 30 km, ale stojí to za to. Diaľnica R1 a hlavná železničná trasa sú vzdialené len 20 km od mesta. Z Bratislavy trvá cesta menej ako dve hodiny.

Od juhu sa dostanete cestou cez Pukanec, ktorá je v poslednej časti tiež strmšia a kľukatá, alebo pohodlnejšou ale dlhšou cestou cez Hontianske Nemce a Prenčov.

Motorový vláčik vás krásnou rázovitou cestou privezie do Štiavnice z Hronskej Dúbravy. Koľajnice sa vinú údolím, kopcami, mostami, tunelom a poskytuje krásne výhľady na kopcovitú krajinu. Aktuálne možnosti vlakového spojenia do a zo Štiavnice nájdete tu. Železničná stanica sa nachádza na ulici Trate mládeže a je od historického centra vzdialená necelé 3 km. Pešo vám cesta potrvá približne 35 minút, ale taxi do centre stojí okol 2 Eur.

Autobusová doprava spája Štiavnicu hlavne s okolitými mestami: Žiar nad Hronom, Zvolen, Banská Bystrica, Žarnovica atď. Priama autobusová linka spája Banskú Štiavnicu aj s Bratislavou. Autobusové spojenie Banskej Štiavnice so zvyškom Slovenska je častejšie ako vlakové, ale svojou atraktivitou sa mu nevyrovná. Aktuálne možnosti autobusového spojenia do a zo Štiavnice nájdete tu. 

Parkovanie

Ako v Banskej Štiavnici správne a bez pokuty parkovať?

– vstupujte len do zón, v ktorých máte oprávnenie zaparkovať (napr. rešpektujte, že Námestie sv. Trojice je rezidenčná zóna)
– myslite na to, aby ste mali na správnom mieste umiestnenú príslušnú parkovaciu kartu (ak ste jej majiteľom)
– parkujte vždy len na miestach, ktoré sú na to určené a označené vodorovným a / alebo zvislým dopravným značením; myslite na to, že celé historické jadro mesta je zóna so zákazom státia mimo vyznačených plôch
– pri tzv. rýchloobrátkových miestach dodržujte 30 minútový limit na parkovanie
– ak to nie je nevyhnutné, vyhýbajte sa vstupu do centra mesta autom
– ak ste návštevník, využívajte SMS alebo aplikáciu ParkDots pre rýchlejšie vybavenie úhrady parkovného

Nabíjacie stanice pre elektromobily:

– parkovisko na uliciach Dolná (www.evmapa.cz) a Mládežnícka (www.evmapa.cz)

JEDNORAZOVÉ PARKOVANIE na zberných parkoviskách:

Odporúčame vám parkovať na zberných parkoviskách. Cena za jednorázové parkovanie je 1,50 € za hodinu, pričom na parkoviskách na ulici Dolná a Mládežnícka je prvá hodina parkovania zdarma. Do centra je to z každého z nich iba pár minút chôdze. Vzhľadom k topografii mesta má parkovanie v uliciach centra obmedzenú kapacitu a je povolené iba na vyhradených parkoviskách. Parkovanie je spoplatnené celodenne a parkovací lístok stojí 1,50  € za hodinu, celodenný lístok stojí 8,00 €:

  • Dolná ulica (P3)
  • Mládežnícka ulica (P2)
  • Akademická ulica

Parkovanie na nasledovných parkoviskách je spoplatnené vyššími cenami a parkovací lístok pre osobné motorové vozidlo a motocykel stojí 4,00 € za 2 hodiny a 8,00 € za celodenné parkovanie:

  • Jozefa Karola Hella
  • Novozámocká – Parkovisko pod Novým zámkom (P1)
  • Pod Kalváriou

Mapa jednorázového parkovania tu.

Parkovanie autobusov je možné pri železničnej stanici. Dlhodobé státie autobusov v historickom jadre nie je povolené.

Zaplatiť môžete tiež prostredníctvom SMS systému. Parkovné na jednu hodinu uhradíte, ak na číslo 2200 pošlete SMS v tvare BS A1 EČV 1-8 (EČV – evidenčné číslo vozidla), (1-8 počet hodín). Do 30 sekúnd vám bude doručená potvrdzujúca SMS. Bez potvrdzujúcej SMS parkovné nebolo uhradené. Desať minút pred vypršaním platnosti parkovného vám systém doručí upozorňovaciu SMS. Predĺženie parkovacieho času o ďalšiu hodinu je možné opätovným odoslaním SMS. Služba je prístupná všetkým užívateľom služieb mobilných operátorov na území SR.

Aplikácia ParkDots , pomocou ktorej je možné zaplatiť parkovné a skontrolovať obsadenosť krátkodobých parkovacích miest.

JEDNORAZOVÉ PARKOVANIE na miestnych komunikáciách:

Parkovanie je možné na uliciach: Andreja Sládkoviča, Jozefa Karola Hella, Akademická, Mierová, Dolná, Remeselnícka, Mládežnícka  – parkovisko Ul. Mládežnícka, Dolná – parkovisko Ul. Dolná, Novozámocká – Parkovisko pod Novým zámkom. Čas spoplatnenia: Pon – Ned, 7:00 – 18:00. Cenník: Osobné motorové vozidlo, motocykel:  1,50 € / 1 hod;  8,00 € / 1 deň; Autobus: 2,50 € / 1 hod;   15,00 € / 1 deň.

Aktuálny parkovací systém Mesta Banská Štiavnica tu.

REŽIM PARKOVANIA PRI BILLE

Predajňa Billa na Križovatke zmenila (05/2024) režim parkovania na rampový systém, ktorý funguje nasledovne: V čase otváracích hodín predajne je parkovanie prvých 90 minút zadarmo, každá ďalšia začatá hodina 2,00 €.
Mimo otváracích hodín platí „nočný systém parkovania“, t. j. platba 1,00 € v čase:
– v pondelok až piatok od 21:00 hod. do 07:00 hod. nasledujúceho dňa,
– v sobotu od 21:00 hod. do 08:00 hod. v nedeľu,
– v nedeľu od 20:00 hod. do 07:00 hod. v pondelok

TAXI služby

Cena za trasu Železničná stanica – centrum sa pohybuje od 2 – 4 EUR za taxík.

ARVAY ANDREJ914122246
BERI TAXI800500009
CORTO TAXI910714660
FERO TAXI905949671
F-TAXI915525999
JOMA TAXI910180380
MAXI-TAXI904825864
TAXI BS919345765
TOP TAXI950303630