Nahrávam Udalosti

Podujatia

« Všetky Udalosti

Prežili sme holokaust

19 apríla o 18:00 - 20:00

10,00€

Príbeh človeka, ktorý prežil holokaust // Film Dagmar Mozolovej Mamička // Katarína Koščová a Daniel Špiner

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, vidieť ich, vnímať ich ako ľudí, precítiť ich skúsenosť. To je dôvod, prečo organizujeme podujatie Prežili sme holokaust, a to najmä pre dnešných mladých ľudí, tí sú poslednou generáciou, ktorá ich môže zažiť, a to je nesmierne vzácne.

Príbeh človeka, ktorý prežil holokaust

Príbeh doc. Denisy Nikodémovej, ktorá zažila úkryty v horárňach, mamičku, ktorá stále plakala a rozlúčku s ňou, ukrývanie v rodine Pellerovej v Spišskej Novej Vsi v manzardke so sestrou, niekoľko dní s potkanmi v pivnici, identifikáciu matky v masovom hrobe a aj návrat otca z koncentračného tábora. Napriek všetkému sa stala úspešnou ženou a dodnes, vo vysokom veku, je aktívna aj vo vzdelávaní ďalšej generácie na vysokej škole. Súčasťou programu môžu byť ďalší pamätníci z okolia.

Film Dagmar Mozolovej Mamička

Dagmar Mozolová 10 rokov pripravovala rozhlasovú reláciu Encyklopédia spravodlivých, za ktorú získala aj Krištáľové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživších aj záchrancov a v roku 2019, mesiac pred smrťou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko. Jej príbeh spracovala ako 26-minútový film, ktorý je súčasťou programu.

Katarína Koščová a Daniel Špiner

Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je dopĺňané citlivými a hlbokými piesňami v podaní speváčky Kataríny Koščovej a Daniela Špinera.

Dĺžka podujatia: 80 minút

Predpredaj:

Podrobnosti

Dátum:
19 apríla
Čas:
18:00 - 20:00
Cena:
10,00€
Udalosť Kategórie:
, ,
Website:
https://www.kultura.banskastiavnica.sk/event/696635/prezili-sme-holokaust

Miesto udalosti

Kultúrne centrum
Kammerhofská 1
Banská Štiavnica, Slovakia 969 01 Slovenská republika
+ Google Mapy