Nahrávam Udalosti

Podujatia

« Všetky Udalosti

Výstava Johana Merta – Povrchová ťažba

18. novembra 2022 o 18:00 - 30. apríla 2023 o 17:00

Slovenské banské múzeum pozýva na výstavu Johany Merty s názvom Povrchová ťažba, ktorej vernisáž sa uskutoční 18.11.2022 o 18:00 hod. v Galérii Jozefa Kollára.

Autorka vo svojom projekte zohľadňuje niekoľko rovín – osobnú skúsenosť – všeobecne platné hodnoty – historické a kultúrne javy. Pojem „povrchová ťažba“ volí s ohľadom na nedávno uzavretú minulosť krajiny a mesta Banskej Štiavnice, ale aj s ohľadom na súčasnú globálnu tendenciu pristupovať k veciam iba povrchne. Merta zároveň zvažuje témy hodnôt a priorít záujmov jednotlivcov aj inštitúcií vo vzťahu k prostrediu.

Johana Merta (*1987) je pôvodom brnenskou umelkyňou, kde študovala výstavníctvo, performanciu, intermédia, kresbu a grafiku. Štúdium absolvovala v roku 2017. Pracuje s kombináciami rôznorodých materiálov aj umeleckých médií. Väčšinou tieto priestorové koláže prezentuje ako kompaktné inštalácie bez ohľadu na nejednosť času ich vzniku alebo hmotnú nesúrodosť. Merta o tomto prístupu kombinovania hovorí ako o rozprávaní. Príbeh je neoddeliteľnou súčasťou jej tvorby, občas je abstrahovaný, inokedy vyzerá veľmi rozprávkovo, ale dôraz je pritom vždy kladený na mieru pozorovateľovej schopnosti vnímať.

Partneri výstavy: Chateau Topoľčianky, banícky spevokol Štiavničan

S FINANČNOU PODPOROU BANSKOBYSTRICKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA

Podrobnosti

Začiatok:
18 novembra o 18:00
Koniec:
30. apríla 2023 o 17:00
Udalosť Kategória: