Nahrávam Udalosti

Podujatia

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

Výstava Johana Merta – Povrchová ťažba

18. novembra 2022 o 18:00 - 18. marca 2023 o 17:00

Slovenské banské múzeum pozýva na výstavu Johany Merty s názvom Povrchová ťažba, ktorej vernisáž sa uskutoční 18.11.2022 o 18:00 hod. v Galérii Jozefa Kollára.

Autorka vo svojom projekte zohľadňuje niekoľko rovín – osobnú skúsenosť – všeobecne platné hodnoty – historické a kultúrne javy. Pojem „povrchová ťažba“ volí s ohľadom na nedávno uzavretú minulosť krajiny a mesta Banskej Štiavnice, ale aj s ohľadom na súčasnú globálnu tendenciu pristupovať k veciam iba povrchne. Merta zároveň zvažuje témy hodnôt a priorít záujmov jednotlivcov aj inštitúcií vo vzťahu k prostrediu.

Johana Merta (*1987) je pôvodom brnenskou umelkyňou, kde študovala výstavníctvo, performanciu, intermédia, kresbu a grafiku. Štúdium absolvovala v roku 2017. Pracuje s kombináciami rôznorodých materiálov aj umeleckých médií. Väčšinou tieto priestorové koláže prezentuje ako kompaktné inštalácie bez ohľadu na nejednosť času ich vzniku alebo hmotnú nesúrodosť. Merta o tomto prístupu kombinovania hovorí ako o rozprávaní. Príbeh je neoddeliteľnou súčasťou jej tvorby, občas je abstrahovaný, inokedy vyzerá veľmi rozprávkovo, ale dôraz je pritom vždy kladený na mieru pozorovateľovej schopnosti vnímať.

Partneri výstavy: Chateau Topoľčianky, banícky spevokol Štiavničan

S FINANČNOU PODPOROU BANSKOBYSTRICKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA

Vzhľadom na ničivý požiar v Banskej Štiavnici z 18.3.2023 sú nasledovné sprevádzky Slovenského banského múzea až do odvolania uzavreté: Berggericht-Mineralogická expozícia, Štôlňa Michal, Starý zámok a Galéria J. Kollára. Rovnako je uzavreté aj Informačné centrum sídliace v budove Berggerichtu. Ďakujeme všetkým za pomoc a solidaritu v týchto ťažkých chvíľach.

Podporiť nás môžete vo verejnej zbierke na: www.donio.sk

Podrobnosti

Začiatok:
18. novembra 2022 o 18:00
Koniec:
18. marca 2023 o 17:00
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Galéria Jozefa Kollára
Námestie svätej Trojice 8
Banská Štiavnica, 969 01 Slovenská republika

Organizátor

Slovenské banské múzeum
Telefón:
00421456949451
Email:
Zobraziť webstránku Organizátor