Nahrávam Udalosti

Podujatia

« Všetky Udalosti

ZÁBLESKY Z CESTY ČASOM

22 mája - 31 októbra

Slovenské banské múzeum pozýva na výstavu „Záblesky z cesty časom – 50 rokov Banského múzea v prírode“.

Výstava prezentuje kolekciu 50 čiernobielych fotografií z obdobia najintenzívnejšej výstavby múzea v rokoch 1967 až 1992, kedy bola vybudovaná podstatná časť povrchovej expozície a podzemnej prehliadkovej trasy. Riaditeľ Slovenského banského múzea, Peter Zorvan, hovorí o dôležitosti práce, ktorá bola v minulosti urobená: „Fotografie z výstavby skanzenu sú viac než len pripomenutím histórie – je to oslava spoločnej práce komunity nadšencov baníctva, inovácií a významu zachovania našej kultúrnej histórie pre ďalšie generácie. Poskytuje návštevníkom unikátny pohľad na to, ako sa z malých začiatkov rodí veľký príbeh, a ako sa múzeum stalo dôležitým miestom na mape kultúrneho dedičstva Slovenska.“

Fotografie, ktoré zachytávajú dôležité momenty zo života múzea, sú dielom pracovníkov Slovenského banského múzea – autorov: Andreja Eberta, Milana Hocka, Eugena Kladivíka, Ivana Ladzianskeho st. a Františky Rákayovej. Kurátorom a zároveň editorom výstavy je Lubomír Lužina. „Výstava nám umožňuje prežiť znova tie kľúčové chvíle, ktoré formovali Banské múzeum v prírode počas prvých rokov jeho existencie. S každou fotografiou otvárame okno do minulosti a osvetľujeme úsilie a oddanosť ľudí, ktorí stáli pri zrode tohto jedinečného diela. Všetky fotografie sú starostlivo vybrané tak, aby odrážali ducha doby a vývoj, ktorý múzeum prešlo,“ vysvetlil Lužina.

Od svojho otvorenia v roku 1974 privítalo múzeum viac ako 1 730 000 návštevníkov, pričom rekordnú návštevnosť zaznamenalo v roku 1987 s viac ako 52 tisícami návštevníkov. Výstava potrvá od 3. mája do októbra 2024 a ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť do histórie skanzenu, ktorý je skutočným unikátom Slovenska a kultúrneho dedičstva vďaka najstaršej a tematicky najrozsiahlejšej baníckej expozícii.

Vstupné na výstavu: 2,00 dospelá osoba, 1,00 zľavnené vstupné

Podrobnosti

Začiatok:
22 mája
Koniec:
31 októbra
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Banské múzeum v prírode
Jozefa Karola Hella 12
Banská Štiavnica, 96901 Slovenská republika
+ Google Mapy
Telefón:
0456912971
Zobraziť webstránku Miesto udalosti