Search
Generic filters
Filter by Kategórie
Tematické prechádzky a túry
Svetové unikátnosti
Jarná dovolenka
Letná dovolenka
Jesenná dovolenka
Zimná dovolenka
Rodiny s deťmi
Bane na zlato a striebro
Tajchy, príroda a turistika
Ubytovanie
Gastronómia
Supervína zo Supervulkánu
Festivaly a podujatia
Múzeá, galérie a zážitkové expozície, divadlá a kiná
Historické pamiatky
Remeslá a tradície
Romantika
Záhadné a mýtické miesta
Nádherné výhľady
Netradičné Fotopointy
Kúpanie a wellness
Cyklotrasy

4 Kostoly v Banskej Štiavnici

/

Kostol Nanebovzatia Panny Márie: farský kostol, kedysi kostol sv. Mikuláša z 13. storočia bol jednou z najväčších chrámových stavieb svojich čias na Slovensku. Z najstarších predmetov sa v kostole zachovala krstiteľnica, povšimnutia hodné sú aj tri barokové spovednice z 2. polovice 18. stor.

Kostol sv. Kataríny: jednoloďový kostol je zaklenutý neskorogotickou hviezdicovou klenbou, ktorá plynule prechádza z lode kostola do presbytéria. Ide tak o ojedinelý typ sakrálnej stavby na Slovensku. Z 15. stor. sa zachoval kríž, neskorogotická socha Panny Márie a kamenná krstiteľnica.

Kostol sv. Alžbety: jednoloďová gotická stavba, ktorá bola pri opevňovaní mesta proti Turkom prestavaná na bránu. Z gotického obdobia sa okrem hrubej stavby zachovala sieťová klenba. Kostolík nemožno prehliadnuť cestou zdola do centra.

Evanjelický kostol na Radničnom námestí je ako jediný súčasťou radovej zástavby, podľa vtedajšieho nariadenia evanjelické kostoly nemohli stáť osamote. Interiér kostola má elipsovitý pôdorys, ktorý je rozšírený do strán troma poschodiami galérií. Tieto pripomínajú divadlo. V kostole nájdete aj cenný barokový organ.

Otvoriť na väčšej mape