Najstaršia, najkrajšia a jediná – takmer vždy suchá, sprístupnená baňa široko-ďaleko, kde sa ťažilo hlavne zlato a striebro, a to už pred viac ako 700 rokmi. Povrchová expozícia ponúka okrem atraktívnej mineralogickej a zlatokopeckej expozície zbierky banských lámp, meracích prístrojov a množstva banských historických artefaktov, ale aj typickú banícku izbietku, či miestnosť venovanú hodrušskej čipke. Podľa poslednej zo slávnej generácie hodrušských čipkárok, pani Evy Trenčanovej (zomrela ako 97 ročná), zdobili dokonca vlečku svadobných šiat anglickej kráľovnej Alžbety II. práve zručné hodrušské čipkárky.
Medzi najväčšie pozoruhodnosti povrchovej expozície patrí aj ukážka drvenia a spracovania rudy vo funkčnej stupe, ktorú poháňa vodné koleso. Pri vstupe do podzemnej expozície obdržíte prilbu, plášť, baterku a zažijete tak autentické „fáranie“. V exteriéri je po dohode možná mini škola ryžovania zlata a používania baníckych nástrojov. Zaparkovať môžete priamo pred budovou.
Zaujímavosťou je, že v obci Hodruša-Hámre sa nachádza aj posledná, stále funkčná zlatá baňa, baňa Rozália. Na 1 tonu vyťaženej horniny pripadá približne 10 gramov zlata. Baňa nie je širokej verejnosti prístupná, pretože je stále činná.