Search
Generic filters
Filter by Kategórie
Tematické prechádzky a túry
Svetové unikátnosti
Jarná dovolenka
Letná dovolenka
Jesenná dovolenka
Zimná dovolenka
Rodiny s deťmi
Bane na zlato a striebro
Tajchy, príroda a turistika
Ubytovanie
Gastronómia
Supervína zo Supervulkánu
Festivaly a podujatia
Múzeá, galérie a zážitkové expozície, divadlá a kiná
Historické pamiatky
Remeslá a tradície
Romantika
Záhadné a mýtické miesta
Nádherné výhľady
Netradičné Fotopointy
Kúpanie a wellness
Cyklotrasy

700 ročná baňa na zlato a striebro

Baňa Starovšechsvätých v obci Hodruša – Hámre

/

Najstaršia, najkrajšia a jediná – takmer vždy suchá, sprístupnená baňa široko-ďaleko, kde sa ťažilo hlavne zlato a striebro, a to už pred viac ako 700 rokmi. Povrchová expozícia ponúka okrem atraktívnej mineralogickej a zlatokopeckej expozície zbierky banských lámp, meracích prístrojov a množstva banských historických artefaktov, ale aj typickú banícku izbietku, či miestnosť venovanú hodrušskej čipke. Podľa poslednej zo slávnej generácie hodrušských čipkárok, pani Evy Trenčanovej (zomrela ako 97 ročná), zdobili dokonca vlečku svadobných šiat anglickej kráľovnej Alžbety II. práve zručné hodrušské čipkárky.

Medzi najväčšie pozoruhodnosti povrchovej expozície patrí aj ukážka drvenia a spracovania rudy vo funkčnej stupe, ktorú poháňa vodné koleso. Pri vstupe do podzemnej expozície obdržíte prilbu, plášť, baterku a zažijete tak autentické „fáranie“. V exteriéri je po dohode možná mini škola ryžovania zlata a používania baníckych nástrojov. Zaparkovať môžete priamo pred budovou.

Zaujímavosťou je, že  v obci Hodruša-Hámre sa nachádza aj posledná, stále funkčná zlatá baňa, baňa Rozália. Na 1 tonu vyťaženej horniny pripadá približne 10 gramov zlata. Baňa nie je širokej verejnosti prístupná, pretože je stále činná.

Otvoriť na väčšej mape