Search
Generic filters
Filter by Kategórie
Tematické prechádzky a túry
Svetové unikátnosti
Jarná dovolenka
Letná dovolenka
Jesenná dovolenka
Zimná dovolenka
Rodiny s deťmi
Bane na zlato a striebro
Tajchy, príroda a turistika
Ubytovanie
Gastronómia
Supervína zo Supervulkánu
Festivaly a podujatia
Múzeá, galérie a zážitkové expozície, divadlá a kiná
Historické pamiatky
Remeslá a tradície
Romantika
Záhadné a mýtické miesta
Nádherné výhľady
Netradičné Fotopointy
Kúpanie a wellness
Cyklotrasy

Minerály a poklady SUPERVULKÁNU ŠTIAVNICA

Minerologická expozícia Berggericht

/

V barokovom mestskom paláci kedysi sídlil banský súd. Dnes tu Slovenské banské múzeum prezentuje svoju mimoriadnu mineralogickú zbierku. V kolekcii viac ako 400 minerálov sú zastúpené lokálne, regionálne unikáty, ale aj minerály zo všetkých kontinentov. Ozdobou expozície sú nádherné ukážky holubníkového kremeňa a ametystu z Banskej Štiavnice. Expozíciu dopĺňa program GEOBÁDATEĽNE s tvorivými aktivitami pre všetky vekové kategórie. Z nádvoria Berggerichtu môžte preskúmať vzrušujúce podzemie štôlne Michal.

Zaujímavosťou je, že neďaleko odtiaľto, v obci Hodruša-Hámre sa nachádza aj posledná, stále funkčná zlatá baňa, Rozália. Na 1 tonu vyťaženej horniny pripadá približne 10 gramov zlata. Baňa nie je širokej verejnosti prístupná, pretože je stále činná.

Vzhľadom na ničivý požiar v Banskej Štiavnici je prevádzka Berggericht-Mineralogická expozícia až do odvolania uzavretá. Ďakujeme všetkým za pomoc a solidaritu v týchto ťažkých chvíľach. Podporiť nás môžete vo verejnej zbierke na: www.donio.sk

Otvoriť na väčšej mape